2014-07-29; 13:42 val.
Į pradžią Svetainės žemelapis El.paštas
Spausdinti
English

Neįgaliesiems

Į pradžią   

MARIJAMPOLĖS SAVIVALDYBĖ

 
Kontaktai (sąrašas) Teisės aktų paieška Paslaugos RenginiaiNaujienų prenumerata

Naujienos el. paštu

 RSS
klausimas_botStatistika nuo 2010-12-20
Iš viso apsilankė: 5671771
Šiandien apsilankė: 14258
Dabar naršo: 44 
 
Naujienos. Aktualijos. Skelbimai
Kodėl mažėja bendrojo naudojimo atliekų konteinerių?

Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras sausio mėnesį paminėjo savo veiklos dešimtmetį.  Svarbiausias pasiekimas per šį laikotarpį – nuo 2010 metų rugsėjo 1 dienos pradėjusi veikti regioninė atliekų tvarkymo sistema. Sistemos dalyviai – ne tik tie, kas administruoja šią sistemą, kas tiesiogiai tvarko atliekas, bet ir visi atliekų turėtojai ir visi už atliekų tvarkymo paslaugas mokantys gyventojai, visi mes.

Kol sistema žengė pirmuosius žingsnius, daug ką teko perimti iš anksčiau buvusios.  Todėl nemaža dalis gyventojų naujovių nė nepajuto: savo valdose turėjo atliekų konteinerius, kuriuos „kažkas“ nuolat sutvarkydavo, telikdavo laiku atsiskaityti už šią paslaugą. Tie, kas anksčiau turėjo mažos talpos konteinerius, ir toliau norėjo naudotis tokiais, nes už jų tvarkymą mokėti tenka mažiau nei tiems, kas turi didesnės talpos konteinerius. Jeigu sukauptos atliekos netelpa į nuosavoje valdoje esantį konteinerį, žmonės stengiasi jų atsikratyti įmesdami į viešosiose erdvėse esančius bendrojo naudojimo konteinerius.

Tačiau naujoji atliekų tvarkymo sistema yra pagrįsta principu „teršėjas moka“. Todėl tie, kas už savo atliekų tvarkymą nenori susimokėti, savo atliekas suverčia į bendrojo naudojimo konteinerius, visuomenei  „perkelia“ ir  savo mokesčių dalį – už tų atliekų sutvarkymą tenka vis tiek sumokėti, tačiau už jas sumoka ne atliekų šeimininkas, bet mes visi, nes paslauga apmokama visų mokesčių mokėtojų pinigais.

Daug kam teko girdėti, kaip labiau išsivysčiusiose visuomenėse kaimynai skundžia vieni kitus dėl netvarkingai tvarkomų atliekų. Ten žmonės supranta – už ne vietoje ir ne pagal nustatytą tvarką išmetamų atliekų tvarkymą tenka sumokėti visų bendrais pinigais. Todėl ten tolerancijos blogai besielgiantiems beveik nėra.

Daugiau pilietiškumo turėtų turėti ir mūsų visuomenė – jeigu matote, kad kaimynas savo šiukšles meta ne į savo kieme esantį konteinerį, o suverčia į bendro naudojimo konteinerį, turite tam būti nepakantūs – už kaimyno šiukšlių sutvarkymą teks sumokėti mums visiems.

Pradėjus sistemai veikti Marijampolėje, Saulės gatvėje, prie „Cento“ prekybos centro buvo įrengta antrinių žaliavų konteinerių aikštelė ir šalia jos pastatyti keli bendro naudojimo mišrių komunalinių atliekų konteineriai. Šiems konteineriams poreikio ten nebuvo – aplink  vien individualių namų valdos, visi gyventojai turi savo konteinerius. Tačiau buvo labai patogu į šiuos bendro naudojimo konteinerius sumesti atliekas tiems, kas teturi mažus konteinerius arba pravažiuojantiems iš atokesnių vietų.

Pamažu į bendrojo naudojimo konteinerius atliekų pradėta versti tiek, kad vežėjai pagal nustatytą grafiką jų išvežti nespėdavo. Teko vežti papildomai. Tačiau už visas atliekų vežėjų paslaugas tenka sumokėti bendrais visų mūsų pinigais. Nesiliovė ir gyventojų skambučiai: ten atliekų kalnai, o jų niekas netvarko. Ir tuomet buvo nuspręsta bendrojo naudojimo konteinerius iš Saulės gatvės paimti. Visi gyventojai turi naudotis savo valdose esančiais, už kurių sutvarkymą  jie patys sumoka.

Tačiau pasipiktinusių gyventojų skambučių vėl buvo: kodėl nuimti konteineriai, buvo patogu jais naudotis. O šiukšlės buvo pradėtos mesti į buvusių konteinerių vietą.

Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro paslaugų kontrolės skyrius nusprendė pasidomėti, kas išmeta savo atliekas ten, kur jų neturėtų būti. Kontrolės skyriaus specialistai sulaikė marijampolietę S.I., kaip paaiškėjo, gyvenančią kaimynystėje, Saulės gatvėje, kuri išmetė savo atliekas buvusių konteinerių vietoje. Moteris buvo įspėta, parašė pasižadėjimą daugiau atliekų ne tam skirtoje vietoje nemesti.

Bendrojo naudojimo mišrių komunalinių atliekų konteinerių nebeliko ne tik Marijampolės Saulės gatvėje. Pernai apskrityje nuspręsta panaikinti 69 tokius konteinerius.

Verta priminti, kad 2012-06-25 dieną Marijampolės savivaldybės administracijos direktorius yra išleidęs įsakymą „Dėl įgaliojimų surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolus suteikimo“.

Šiame dokumente numatyta, kad už savivaldybių tarybų patvirtintų atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimus surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolus turi teisę savivaldybės aplinkos valdymo skyriaus, „Marijampolės švaros“, Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro vadovaujantys ir kontroliuojantys specialistai  bei seniūnai ir jų pavaduotojai. Todėl tie, kas atsikrato savo atliekomis ne pagal nustatytą tvarką, jų gali būti perduodami nubausti administracine tvarka.

Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras primena, kad tipinėse atliekų konteinerių naudojimo taisyklėse yra numatyta, kokio tūrio atliekų konteineriai turi būti namų valdose. Ten, kur gyvena vienas asmuo, skiriamas 0,08 kub. metro, kur 2 asmenys -0,12 kub. metro, kur 3 ir daugiau asmenų -0,24 kub. metro  talpos konteineriai. Tačiau gyventojai, kuriems reikia didesnių nei pagal nustatytas higienos normas priklausantys konteineriai, gali sudaryti naujas sutartis, įsipareigodami mokėti už didesnio atliekų kiekio tvarkymą. Tuomet už jų atliekas, kuriomis jie stengiasi atsikratyti nesąžiningais būdais mesdami į bendro naudojimo konteinerius, neteks mokėti mums visiems.

Atliekų tvarkymo centras prašo gyventojų būti nepakantesniais tiems bendruomenės nariams, kurie savo prievolę mokėti už atliekų tvarkymą stengiasi perkelti ant visų mūsų.

 

Liucija Burbienė,
Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro specialistė ryšiams su visuomene

Nuotr.: Tokių bendrojo naudojimo konteinerių mūsų apskrityje vis mažėjaAtgal
 
Spausdinimo versija

Archyvas

Laukiame dalykiškų komentarų, konstruktyvių pasiūlymų parašytų lietuviškomis raidėmis.
Keiktis, įžeidinėti - negražu, Jums tai garbės nedaro.

Skelbiame tik peržiūrėtus komentarus

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje  
AntiSpam
komentarų nėra

Į viršų

Naujienos Renginiai Priimamasis Teisės aktai Švietimas Eismo tvarkaraščiai Pradžia
 
    
  Marijampolės savivaldybės administracija
68307 Marijampolė, J.Basanavičiaus a. 1
Tel.: (8 343) 90 011, 90 003
El. p. administracija@marijampole.lt
Biudžetinė įstaiga
Juridinių asmenų registras
Įstaigos kodas 188769113
© 2012. Marijampolės savivaldybės administracija
Sukurta Europos Sąjungos lėšomis
Viršelyje J. Basanavičiaus aikštė. Nuotrauka K. Linkevičiaus