2017-10-20; 22:55 val.
Į pradžią Svetainės žemelapis El.paštas
Spausdinti
Kontaktai (sąrašas) Teisės aktų paieška Paslaugos Renginiai Turizmas Seniūnijos

Naujienų prenumerata

Naujienos el. paštu

 RSS
klausimas_bot

Lankytojų statistika 2010-12-20
Iš viso apsilankė: 13432100
Šiandien apsilankė: 8181
Dabar naršo: 130Pranešimai spaudai
Projektinė išvyka po piliakalnius

Ar pažįsti gimtąjį kraštą? Tokiu retoriniu klausimu galima pradėti žinutę apie Marijampolės kolegijos studentų išvyką vykdant projektą, skirtą piliakalnių ir tautinio kostiumo metams, kokiais yra paskelbti šie, 2017-ieji metai. Tai puiki galimybė, aplankyti regiono gamtinius istorinius paminklus, skatinti jaunimo iniciatyvumą pažįstant, saugant savo krašto gamtos ir kultūros paveldą, etnokultūrinį taip pat. Galimybė, atsiradusi tik gavus iš Marijampolės savivaldybės lėšų, skirtų jaunimo užimtumo programai 2015–2018 metais įgyvendinti.

Marijampolės savivaldybėje yra 10 piliakalnių, kurių dauguma jaunų žmonių nežino ir niekada juose nesilankė. Todėl 20 Kolegijos studentų, priklausančių kultūros klubui Aistuva, spalio 5 d. išvyko pasižvalgyti po 4 savivaldybės piliakalnius. Kumelionių, esantis buvusiose Kvietiškio dvaro žemėse, kairiajame Šešupės krante. Užlipus ant jo atsiveria gražus upės vingis. Kaip ir dauguma piliakalnių, jis tyrinėtas mokslininkų, nustatyta, kad jis (piliakalnis) naudotas nuo I tūkstantmečio pradžios iki X–XI a.

Padovinio piliakalnis apipintas pasakojimais ir legendomis. Esą, jame paslėpti senovės ginklai ir brangenybės, o naktimis iš jo išeinančios ir pievose klaidžiojančios dvi ugnelės.

Varnupių piliakalnis, anot padavimų, supiltas žemes nešant kepurėmis, o jo viduryje rūsyje žmonės paslėpė nuo kryžiuočių savo turtus. Lengvatikiai ne vieną kartą kasinėjo piliakalnį, kuris nuo 1972 m. yra paskelbtas respublikinės reikšmės archeologijos paminklu.

Šakališkių piliakalnis yra prie pat savivaldybės ribos kairiajame Šlavantos upelio krante. Nuo 2005 m. tai valstybės saugomas kultūros paminklas. Kartu aplankėme ir netoli, bet jau Prienų rajone, Vinco Mykolaičio-Putino tėviškėje esantį muziejų, pabendravome su ten gyvenančiu giminaičiu, pasigrožėjome rudenišku apylinkių grožiu nuo poeto mylėto ir apdainuoto Aušrakalnio.

Diena buvo kontrastinga: išvykstant švietė saulė, piliakalnių viršūnėse stiprus vėjas plėšė nuo mūsų apdarus, o šalia Igliaukos prigludusioje Anzelmo Matučio tėviškėje susipažinti su parku, vaišintis žolelių arbata jau trukdė lietus, netgi liūtis.

Išlydėjo mus į kelionę kolegijos direktorius Vaidotas Viliūnas pasidžiaugdamas jaunimo iniciatyva ir noru pažinti savo kraštą. Su piliakalniais, jų atsiradimu, reikšme ir paskirtimi išsamiai ir įdomiai supažindino dėstytojas Kazys Balickas.

Tai pirmoji projekto „Jaunimo iniciatyvos populiarinant gamtos ir kultūros paveldą” dalis. Metų pabaigoje susirinksime su kviestiniais svečiais, pasienio regionų atstovais, seminaro metu pristatyti savo krašto piliakalnius ir tautinį kostiumą.

Vida Mickuvienė, kultūros klubo Aistuva vadovė

Nuotraukos Šarūno Sėjūno VV14IS
Lauros Pakutkaitės

       


Atgal
 
Spausdinimo versija

Archyvas

Laukiame dalykiškų komentarų, konstruktyvių pasiūlymų parašytų lietuviškomis raidėmis.
Keiktis, įžeidinėti - negražu, Jums tai garbės nedaro.

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje  
AntiSpam
komentarų nėra
Pradžia
 
Marijampolės savivaldybės administracija
68307 Marijampolė, J.Basanavičiaus a. 1
Tel.: (8 343) 90 011, 90 003
El. p. administracija@marijampole.lt
Biudžetinė įstaiga
Juridinių asmenų registras
Įstaigos kodas 188769113
©  Marijampolės savivaldybės administracija
Sukurta Europos Sąjungos lėšomis
Viršelyje J. Basanavičiaus aikštė. Nuotrauka K. Linkevičiaus