2020-05-26; 7:25 val.

Naujienos. Aktualijos. Skelbimai
Marijampolėje vėl planuojama rinkti asbesto turinčių gaminių atliekas

Kaip buvo skelbta anksčiau, 2019 m. Marijampolės savivaldybėje vykdytas asbesto turinčių gaminių atliekų surinkimas, transportavimas ir saugus šalinimas. Ypač didelio gyventojų susidomėjimo sulaukę pavojingų atliekų sutvarkymo darbai buvo finansuoti iš Aplinkos tvarkymo programos lėšų. Marijampolės savivaldybėje iš 103 gyventojų surinkta 138,86 t asbesto turinčių gaminių atliekų.

Patenkintos visos paraiškos

2019 m. vasario–kovo mėn. vykusio kvietimo biudžetas buvo 430 tūkst. eurų, ovisų Lietuvos savivaldybių prašoma finansuoti bendra suma buvo 279 141 EUR. Marijampolės savivaldybei buvo skirta 18 944 EUR.

„Asbesto šalinimo veiksmų plano priemonę „Skirti dotacijas savivaldybėms asbesto turinčių gaminių atliekų transportavimui ir šalinimui iš gyvenamųjų ir viešosios paskirties pastatų“ numatyta įgyvendinti 2017–2020 metais, tačiauesant poreikiui, bus sprendžiama dėl termino pratęsimo.“, – informavo LR aplinkos ministerijos atliekų politikos grupės vyr. specialistė Giedrė Juozapavičiūtė.

Rengiamasi 2020 metų kvietimui

Marijampolės savivaldybės mero pavaduotojas Paulius Marozas patikino, kad savivaldybės administracija netrukus pradės pasirengimą teikti paraišką 2020 metų kvietimui. „Nuo 2018 metų savivaldybės teisės aktais yra įpareigotos kas 2 kalendoriniai metai iki kovo 31 d. Aplinkos apsaugos agentūrai pateikti duomenis apie jų teritorijose esantį asbesto turinčių gaminių kiekį. Kitas duomenų teikimo terminas – 2020 m. kovo 31 d. Remdamasi iš savivaldybių gautais duomenimis, Aplinkos ministerija spręs dėl asbesto atliekų tvarkymo finansavimo tolimesnio poreikio. Mūsų savivaldybėje asbesto turinčių gaminių atliekų šalinimas sulaukė ypač didelio dėmesio. Tikimės, kad artimiausiu metu, gavę finansavimą, vėl galėsime organizuoti nemokamą šių atliekų surinkimą. Apie tai gyventojai bus informuoti iš anksto.“, – paaiškino P. Marozas.

Preliminariais duomenimis Atliekų tvarkymo programos 2020 m. priemonių finansavimo planą planuojama patvirtinti šių metų kovo mėnesį.

Saugaus darbo reikalavimai

Keičiant asbestinę stogų dangą, būtina laikytis visų saugaus darbo su asbestu reikalavimų, darbus atlikti taip, kad asbesto plaušeliai nepasklistų į aplinką ir nekeltų pavojaus žmonių sveikatai ir aplinkai. Svarbu naudoti specialias apsaugos priemones (spec. drabužiai ir batai, kaukės, respiratoriai), kad asbesto plaušeliai nepatektų į kvėpavimo takus ir plaučius. Vietą, kur šalinama asbestinė danga, nuo aplinkos būtina atskirti polietileno plėvele ir pažymėti ženklu „Atsargiai – asbestas!“, nuimant šiferio lakštus, reikia paviršius drėkinti vandeniu. Šiferio lakštai turi būti kaip įmanoma atsargiau nuleisti ant žemės ir tvarkingai sukrauti. Jų negalima mėtyti ar laužyti, taip pat negalima mindžioti ant žemės nukritusių šiferio nuolaužų. Asbesto turinčias atliekas būtina sukrauti į specialius konteinerius su užraktu. Jei lakštai netelpa į konteinerį, juos būtina apvynioti stora polietilenine plėvele, užklijuoti lipnia juosta ir priklijuoti apie asbestą perspėjančius lipdukus. Smulkias šiferio atliekas išsiurbti siurbliais su specialiais filtrais, jų nešluoti ir nepilti į kelio duobes ir provėžas. Mažas asbestinio šiferio nuolaužas sudėti į asbestinių atliekų konteinerį. Turintiems šiferiu dengtus stogus, nerekomenduojama naudoti nuo jų nubėgusio lietaus vandens skalbti, praustis ar plauti grindis. Asbestas galutinai nukenksminamas, užkasant jį į žemę.

 

Marijampolės savivaldybės administracijos

Komunikacijos skyrius

Laukiame dalykiškų komentarų, konstruktyvių pasiūlymų, parašytų lietuviškomis raidėmis.
Keiktis, įžeidinėti – negražu, Jums tai garbės nedaro.

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje  
AntiSpam
komentarų nėra