2018-10-17; 19:36 val.

Naujienos. Aktualijos. Skelbimai
Marijampolėje dalintasi patirtimi apie vaikų apsaugą nuo prievartos ir išnaudojimo

Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras kartu su Marijampolės savivaldybe spalio 17 d. Marijampolėje surengė konferenciją „Apsaugokime vaikus nuo pavojų: iššūkiai ir geroji praktika", į kurią pakviesti vietos socialiniai darbuotojai, prokuratūros atstovai, psichologai, policijos pareigūnai, mokyklų darbuotojai ir kiti socialiniai partneriai. Beatričės Kleizaitės-Vasaris galerijoje kalbėta skaudžiomis prekybos vaikais, komercinio seksualinio išnaudojimo, seksualinės prievartos temomis ir ieškota sklandesnio bendradarbiavimo būdų siekiant užgriebti nusikaltimus ir padėti jų aukoms. Marijampolės savivaldybės mero pavaduotojas Romualdas Makauskas sveikino susirinkusiuosius ir dėkojo už temos iškėlimą, teigdamas, kad, jei padėsime nors vienam žmogui, tai jau bus rezultatas.

Jau 18-ka metų šioje srityje dirbančio Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro (anksčiau tai buvo CARITAS organizacijos programa) vadovė Kristina Mišinienė teigė, kad seksualinio išnaudojimo ir prievartos problema visoje Lietuvoje yra didelė, nes tai labai pelningas verslas - juk tą patį žmogų galima parduoti daugybę kartų. „Mes dažnai neatpažįstame problemos, todėl jos ir nematome", - sakė ji. Anot jos, išaiškinti tokius nusikaltimus - iššūkis, procesas dar labai „klampus", nes tai ne pavieniai nusikaltimai, bet gerai veikianti sistema.

Problemos egzistavimą patvirtino ir Kauno apygardos prokuratūros Marijampolės apylinkės prokuroras Giedrius Šalaševičius. Jo teigimu, dėl paties pobūdžio tai užmaskuoti nusikaltimai, kada informacija pasiekiama tik iš kitų šaltinių. Juos tiria specialusis prokuroras. Marijampolės regiono statistika niekuo neypatinga. Jis ragino visus labiau domėtis, kas dedasi aplinkoje, tuomet nusikaltimų būtų išaiškinta daugiau. Kartais paprastas paauglio bėgimas iš namų gali slėpti daug gilesnes priežastis. Jau dvejus metus gyvuoja reikiami teisės aktai, rekomendacijos, bet tuo dar nepasinaudojama. Jis pabrėžė institucijų bendradarbiavimo svarbą, ypač sveikintina NVO, savivaldybės pagalba. Anot prokuroro, per 9 šių metų mėnesius seksualinių nusikaltimų, palyginti su praėjusiais metais, šalyje padaugėjo. Teisminio tyrimo procesas darosi vis sudėtingesnis dėl atvirų valstybės sienų ir socialinių tinklų.

Kauno apygardos teismo psichologė Kristina Savickaitė supažindino konferencijos dalyvius su psichologinės traumos priežastimis ir padariniais. Anot jos, pagrindiniai vaikystėje traumuojantys dalykai yra: aktyvus smurtas, nesirūpinimas ir apleidimas. Teismuose dirbanti psichologė paneigė nusistovėjusį požiūrį, kad kuo mažesnis vaikas - tuo mažesnė trauma, „nes jis neatsimins". Jos teigimu, trauma gali būti tik didesnė, praktiškai visam gyvenimui. Kalbant apie seksualinio pobūdžio smurtą, deja, net apie 70 proc. vaikai ir paaugliai patiria iš artimų ar gerai pažįstamų asmenų. „Jei vaikas kalba apie seksualinę patirtį, reikėtų susirūpinti - jis to neišsigalvoja", - sakė psichologė K. Savickaitė. Ji akcentavo būtinumą nukentėjusį vaiką apklausti tik vieną kartą, bet labai profesionaliai, sudaryti jam draugišką ir patikimą aplinką.

Savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Svajonė Rainienė pristatė Marijampolės savivaldybės gyventojų socialinį portretą. Jos duomenimis, išlaidos socialinėms paslaugoms kasmet didėja, nes daugėja gavėjų skaičius ir pačios paslaugos brangsta. Kovos su prekyba žmonėmis prevencinei programai savivaldybė pastaraisiais metais skiria 3500 Eur. Nukentėję nuo smurto žmonės-prekybos žmonėmis aukos dažniausiai socialiai labai pažeidžiamos. Savivaldybėje veikia speciali koordinacinė grupė iš 11 narių, kurios tikslas - užtikrinti kompleksinę pagalbą aukoms. Šioje grupėje bendradarbiauja įvairių įstaigų ir organizacijų atstovai.

Komunikacijos skyrius

Laukiame dalykiškų komentarų, konstruktyvių pasiūlymų parašytų lietuviškomis raidėmis.
Keiktis, įžeidinėti - negražu, Jums tai garbės nedaro.

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje  
AntiSpam
komentarų nėra