Pradžia
Lt En
Pradžia
lt
en

Marijampolės rajono vandenvietėje rastas padidėjęs arseno kiekis

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamentas informuoja, kad 2018 m. spalio 22 d. iš Marijampolės maisto ir veterinarijos tarnybos buvo gautas pranešimas apie vandenvietės gręžinyje adresu: Marijampolės sav., Liudvinavo sen., Geležinių k. padidėjusį arseno kiekį, viršijantį Lietuvos higienos normos HN 24:2017 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ nustatytus reikalavimus (nustatyta arseno rodiklio vertė - 12 µg/l, kai norma – 10 µg/l).

Arsenas į aplinką patenka natūralių terminių procesų metu ir dėl žmogaus veiklos

Arsenas į aplinką patenka iš chemijos, farmacijos, elektronikos, tekstilės, optikos, energetikos, trąšų pramonės įmonių ir jų gaminių. Taip pat kaip priedas, panaudojamas vario, švino lydiniuose, odų ir kailių konservacijai, stiklų nuskaidrinimui, vaistų, pesticidų, antiseptikų, dažų, puslaidininkių gamyboje. Arseno yra ir akmens anglies pelenuose.

Arsenas – toksiškas cheminis elementas

Arsenas pasižymi stipriu bendratoksiniu, kumuliatyviniu (besikaupiančiu organizme), o taip pat, nors ir kiek žemesniu, kancerogeniniu ir mutageniniu bei neurotoksiniu poveikiu. Jis gali būti mažakraujystės, neuritų, odos uždegimų, nuplikimo, galvos skausmų, skrandžio - žarnyno, kvėpavimo takų, neuropatijos, anemijos, regėjimo, klausos, hemodinamikos sutrikimų ir kitų neigiamų pasekmių priežastimi.

Kaip apsinuodijama arsenu?

Arsenu apsinuodijama, kai vartojamame vandenyje yra ypač didelė arseno koncentracija (21,0 mg/l). Arsenas per placentą gali patekti į dar negimusio kūdikio organizmą, todėl nėščioms moterims, nuolat vartojančioms arsenu užterštą geriamąjį vandenį, padidėja persileidimo, priešlaikinio gimdymo, negyvo vaisiaus gimimo rizika.

Geriamojo vandens tiekėjas pateikė informaciją, kad gyventojai aprūpinti saugiu geriamuoju vandeniu iš automobilinės cisternos.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro
prie sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamentas

Marijampolės departamento direktorė                                                                      
Asta Šaučiūnienė
Aušra Skripkaitienė, tel. (8 343) 59 297, el. p. ausra.skripkaitiene@nvsc.lt                      

Komentarai

{{msg}}

Vardas
El. paštas
Komentaras

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.
{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd'}}
{{comment.comment}}