Pradžia
Lt En
Pradžia
lt
en

Nekomercinis ar ne komercinis? Nesant ko ar nesant kam? Neiginio rašymas

Nekomercinis ar ne komercinis? Nesant ko ar nesant kam? Neiginio rašymas

Neiginys ne su žodžiais gali būti rašomas kartu arba atskirai.

Kartu rašomas, kai žodžiui suteikia naują arba priešingą esamai reikšmę: darbas – nedarbas, komercinis – nekomercinis, procentinė paskola – neprocentinė paskola, piniginis atsiskaitymas – nepiniginis atsiskaitymas, pranešė – nepranešė.

Reikia įsidėmėti, kad vietoje neiginio ne su būdvardžiais, turinčiais priesagą -inis (-ė) ir reiškiančiais buvimą be kažko, priešdėlio be-  vartoti negalima: beprocentinė (= neprocentinė) paskola; bealkoholinis (= nealkoholinis) gėrimas. Nepriesaginiai būdvardžiai su be- yra taisyklingi: bežemis, beteisis, benamis.

Atskirai neiginys ne rašomas:

  • kai su juo sudaromas skiriamosios reikšmės žodžių junginys: ne konkurso tvarka (plg. konkurso tvarka), ne pelno įmonė (plg. pelno įmonė).
  • kai junginiu su ne (kaip dalelyte) konstatuojamas paneigimas ar prieštaravimas: Ne žmonės jiems rūpi! Ne pelnas mums svarbiausia. Ne sau darau.

 

Gana dažnai klystama veiksmažodžio formą (padalyvį) nesant vartojant su naudininko linksniu. Įsidėmėtina, kad neiginį turintis padalyvis nesant taisyklingai vartojamas su kilmininko linksniu, kaip ir veiksmažodis nėra: Nesant vadovo, kreipkitės į administratorių. Leidimus pasirašo skyriaus vedėjas, o jo nesant – pavaduotojas. Nesant reikalo, netrukdyti! Geriausia tokiuose sakiniuose vartoti pasakymus kai nėra, jei nėra: Kai nėra vadovo, kreipkitės į administratorių.

 

Kalbos tvarkytoja Zina Eklerienė
Parengta pagal VLKK rekomendacijas

 

 

Komentarai

{{msg}}

Vardas
El. paštas
Komentaras

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.
{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd'}}
{{comment.comment}}