Pradžia
Pradžia

Civilinės saugos seminare – naudingi patarimai

Civilinės saugos seminare – naudingi patarimai

Vakar marijampoliečiai rinkosi į informacinį civilinės saugos renginį, kurį vedė lektorė Renata Baniulienė. Dažnai žmonės jaučiasi nesaugūs, nes girdi apie karo netektis, mato transliuojamus karo vaizdus, girdi nerimastingai kalbančius pažįstamus ir bijo dėl savo ateities. Tačiau svarbiausia žinutė – karas Lietuvoje nevyksta, tačiau neapgalvoti, ką darytumėm jo atveju, būtų neatsakinga.

Svarbu apsispręsti, ką darytumėte karo atveju – evakuotumėtės ar liktumėte?

Pagrindinis karo pranašas yra visuotinė arba dalinė mobilizacija, o paskelbus karo padėtį kiekvienas iš mūsų turėtų apsispręsti, ar pasirenkame evakuotis, ar likti Lietuvoje. Evakuotis reikėtų, jeigu gyvenate intensyvių mūšių zonoje, turite pažeidžiamų šeimos narių, neturite saugaus prieglobsčio arba nutrūksta gyvybiškai būtinų paslaugų teikimas.  Likti gali apsispręsti tie žmonės, kurie nusprendė priešintis, kurie vykdo gyvybiškai svarbias valstybės funkcijas, neturi kur vykti arba turi saugų prieglobstį.  Svarbu, kad principinį sprendimą visi turėtų jau iš anksto.

Jeigu nusprendėte evakuotis

Jeigu nusprendėte išvykti, tai padaryti reikėtų geriau anksčiau nei per vėlai, nes laikui bėgant keliuose formuojasi spūstys ir 15 min atkarpa gali pavirsti į 7 val. kelio atkarpą. Svarbu pasirūpinti, kad automobilio bakas būtų pilnas, išvykimo keliai būtų gerai apgalvoti, nuspręsta, kur galima laikinai apsistoti ir pralaukti neramumus. Ne mažiau svarbu apsaugoti paliekamus namus – atjungti dujas, vandenį ir elektrą, užrakinti duris ir uždaryti visus langus.

Labai svarbu evakuojantis turėti kuprinę, kurioje būtų asmens dokumentai, draudimo polisai, gimimo liudijimai, nuosavybės dokumentai, išsilavinimo diplomų kopijos, pinigai, vanduo, vaistai ir jų receptai, mobilusis telefonas su krovikliu  ar išorine baterija, žemėlapis, apsaugos priemonės, žibintuvėlis, užrašų knygelė ir rašiklis, užkandžių, patogūs ir šilti rūbai. Jeigu turite laiko evakuacijai, šalia kuprinės svarbu pasiimti brangiausius nedidelius daiktus, šeimos narių nuotraukas, papildomo baką kuro, virtuvinių reikmenų, sanitarinių ir higienos priemonių, pirmosios pagalvos vaistinėlę, atsargines baterijas, atsarginius akinius ir pan. bei rūbų komplektus kiekvienam šeimos nariui (neperšlampamos striukės, kepurės, pirštinės, šilti drabužiai). Taip pat reikia įsidėti vandens (parai 2 litrai geriamojo vandens vienam asmeniui), maisto, kurio užtektų bent trims paroms, jeigu reikia – maisto kūdikiams ir augintiniams.

Jeigu pavėlavote išvykti ir prireikia evakuotis pėsčiomis, svarbu vengti strateginių objektų. Evakuojantis svarbu atrodyti kaip civiliams, t. y. nesirengti chaki ar kamufliažinių spalvų rūbų, nesikabinti ant savęs medžioklinių peilių ar gertuvių. Eiti reikia tik prašvitus arba šviesiu paros metu ir vengti su savimi neštis didelius krepšius, geriau svarbiausius daiktus susidėti į kelis mažesnius krepšius. Patys svarbiausi daiktai turi būti sudėti kuprinėje, kurios niekada nenusiimkite.

Jeigu nusprendėte likti

Jeigu nevykstate į kitas šalis, o liekate Lietuvoje – prieglobsčio ieškokite ne miestuose, o kaimiškosiose vietovėse.  Jeigu esate nusprendę likti ir nesievakuoti, būkite pasirengę slėptis,  kai išgirsite oro pavojaus sirenos kauksmą, pamatę ar išgirdę sprogimus.

Tvirtas rūsys – puiki slėptuvė

Jeigu turite rūsį, galite jį paversti slėptuve nuo priešo antskrydžių. Palei rūsio sienas sukalkite tvirtas plačias lentynas, kurios reikalui esant bus naudojamos kaip gultai ar suolai. Iš anksto pagalvokite apie antrą išėjimą iš rūsio ir įsirenkite angą. Rūsyje galite laikyti dalį maisto ir vandens atsargų, būtinųjų reikmenų ir šiltų rūbų. Rūsyje turėtų būti dujinė viryklė, žibalinė lempa. Gera mintis turėti bent 40 litrų talpą vandeniui.

Slėptis galima priedangose

Jeigu nesievakavote, o saugaus rūsio neturite, galima slėptis savivaldybių administracijų numatytose priedangose. Pasak Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriaus Karolio Podolskio, Marijampolės savivaldybės administracija yra parinkusi 26 priedangų vietas, o artimiausioje ateityje jų tinklas bus plečiamas, į priedangų sąrašą planuojama įtraukti šiuo metu parinktas dar 4 patalpas, kurias būtų galima pritaikyti trumpalaikei gyventojų apsaugai. Direktorius ragina daugiabučių gyvenamųjų namų administratorius ir bendrijų pirmininkus įvertinti administruojamų ar bendrijai priklausančių daugiabučių namų rūsių būklę ir organizuoti jų parengimą trumpalaikei gyventojų apsaugai. Šiuo metu esančias priedangų vietas galite rasti čia – https://bit.ly/3lAEAxq

Laikinam prieglobsčiui – kolektyvinės apsaugos statiniai

Marijampolės savivaldybėje yra parinkti 22 kolektyvinės apsaugos statiniai (apsaugomas gyventojų skaičius – 14 900), kurie gali būti greitai pritaikomi laikinam gyventojų prieglobsčiui saugantis nuo žalingo aplinkos poveikio bei evakuotų gyventojų apsaugai ekstremaliųjų situacijų ar karo metu. Kolektyvinės apsaugos statinių sąrašas skelbiamas savivaldybės interneto svetainėje https://bit.ly/3JZ5lVF

Visi kolektyvinės apsaugos statiniai žymimi specialiuoju ženklu. Nelaimės atveju kolektyvinės apsaugos statiniuose organizuotai bus teikiamos gyvybiškai būtinos paslaugos: aprūpinama maistu, geriamuoju vandeniu, vaistais, higienos reikmenimis, švariais drabužiais.

Komentarai

{{msg}}

Vardas
El. paštas
Komentaras

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.
{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd'}}
{{comment.comment}}