Pradžia
Lt En
Pradžia
lt
en

Jums patariu atsargesniems būti

Visą savaitę negailėdamas mūsų ausų „Žinių“ radijo reklamos vedėjas kvietė žmones keliuose būti atsargiems, pastabiems ir saugiems ir dar visokiems kitokiems. Tikriausiai „šarą mušė“ (pabėgęs iš pamokos), kai mokytojas aiškino, kad lietuvių kalboje žodžiai derinami skaičiais, linksniais, giminėmis. Šiuo atveju žodžius atsargiems, pastabiems ir saugiems deriname su žodžiu žmones. Kadangi žodis žmones (ką kvietė?) yra pavartotas galininko linksniu, tai ir kiti žodžiai turi būti vartojami galininko linksniu. Taisyklingai būtų: Kvietė žmones būti atsargius, pastabius, saugius.

Atrodo paprasta, bet kai tik susiduriame su specifiniais senoviniais lietuvių kalbai būdingais dvejybiniais linksniais, visas riktas (kapsų patarmėje – tvarka, pjūklo dantų eilė; kitose tarmėse: klaida; rugių gubų eilė) sugriūva. Štai jums labai paprastas patarimas–vartojant šiuos linksnius reikia įsidėmėti, kad daiktavardis visuomet derinamas su būdvardžiu ar būdvardiškuoju (dalyvio, būdvardiškojo skaitvardžio ar įvardžio) žodžiu, kuris papildo tarinį: vardininkas su vardininku, kilmininkas su kilmininku ir t. t., pvz., Jis saugus; Jo saugaus; Jam saugiam; Jį saugų; Juo saugiu.

Labiausiai sugedęs įnagininko linksnis. Jis taikosi įlįsti vietoj vardininko, pvz.: Jis pasikeitė: tapo ramiu, tvarkingu ir mandagiu (turi būti ramus, tvarkingas ir mandagus). Finansavimo šaltiniu (turi būti šaltinis) yra paramos fondas; Biuro steigėju (turi būti steigėjas) yra Savivaldybės taryba; Pagrindine (turi būti Pagrindinė) derybų tema bus „Rail Baltika“ geležinkelio vėžės tiesimas ir kt.

Įnagininkas braunasi ir į kilmininko vietą, pvz.: Vien pinigai nepadaro žmogaus laimingu (turi būti laimingo). Šuns jie niekada nelaikė pririštu (turi būti pririšto). Vietoj kilmininko nevartotinas ir naudininkas, pvz.: Jų norėta būti labai išmintingiems (turi būti išmintingų).

Įnagininkas, kuris siekia išstumti naudininko linksnį, irgi nevartotinas, pvz.: Jam reikėjo būti mandagesniu (turi būti mandagesniam) su tėvais; Lengva žmogui būti geru (turi būti geram).

Netinka įnagininkui užimti ir galininko linksnio vietos, pvz.: Apsidžiaugiau radusi vaikus sveikais (turi būti sveikus). Aš padarysiu tave laimingu (turi būti laimingą).

Derinimas išlieka ir beasmeniuose sakiniuose, kai derinamasis dėmuo yra tik numanomas. Gali tapti kepėju (Tu numanomas. Gali tapti kepėjas); Nori būti laimingu (Tu numanomas. Nori būti laimingas).

Žinokite, šitos klaidos įrašytos į Didžiųjų kalbos klaidų sąrašą. Save ir kitus gerbiantis žmogus tokių klaidų neturėtų daryti.

Kalbininkė Marija Žvinakevičienė

Komentarai

{{msg}}

Vardas
El. paštas
Komentaras

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.
{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd'}}
{{comment.comment}}