Pradžia
Lt En
Pradžia
lt
en

Kraštinis, paskutinis, pastarasis

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos interneto svetainės Konsultacijų banke aiškinamos žodžių kraštinis ir paskutinis vartojimo klaidos, kurias darome dėl kitų kalbų įtakos. Kraštinis – tai nuo krašto esantis, šoninis. Kitaip tariant, kraštinis vartojamas tada, kai kalbama apie daikto kraštus, šonus, pavyzdžiui: Du iš trijų sukinkytų arklių yra kraštiniai.

Kartais suklystama sakiniuose Kas kraštinis? Stovėjo eilėje kraštinis. Šiame sakinyje minėtas būdvardis pavartotas netaisyklingai. Juk reikšmę „eilės gale esantis, galinis“ turi kitas žodis – būdvardis paskutinis. Todėl jis arba jo artimas sinonimas galinis ir turėtų būti vartojamas vietoj kraštinis minėtuose sakiniuose: Kas paskutinis? Kas galinis? Stovėjo eilėje paskutinis ir pan. (www.vlkk.lt/lit/konsultacijos).

Aš noriu atkreipti dėmesį, kad šiuo metu plinta žodžių paskutinis ir pastarasis reikšmių painiojimas. „Lietuvių kalbos žodyne“ (www.lkz.lt) yra pateiktos net aštuonios žodžio paskutinis reikšmės: 1. po kurio daugiau  tokių pat  daiktų, reiškinių nėra, galinis, galutinis; 2. vienintelis iš likusių, pvz., Kad galėtų, tai paskutinę akį išplėštų (viską atimtų). Ponai vargina būrą ir iš gyslų jo paskutinį lašina kraują. K.Donelaitis; 3. sprendžiamasis, pvz., Paskutinis žodis; 4. galinis iš minėtųjų, pvz., Paskutinis pavyzdys; 5. užpakalinis, pvz., Paskutinė koja; 6. blogiausias, pvz., Paskutiniais žodžiais  išdėjo (išplūdo); 7. visiškas, begalinis, pvz., Paskutinis kvailys.

„Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ (V., 2000, p. 517) šių, panašiai skambančių, bet turinčių kitą reikšmę, žodžių reikšmės labiau apibrėžiamos. Paskutinis: 1. galinis eilėje; 2. vienintelis likęs; 3. prasčiausias. Šis žodis visose tarmėse vartojamas pastarosiomis reikšmėmis, pvz., Paskutiniam paršui palei uodegą papas, Tik popui žmona paskutinė; Paskutinė vakarienė; Palydėjom į paskutinę kelionę. Liko tik kryžius ir rauda. Pastarasis, 1. neseniai praėjęs (laiko atžvilgiu), pvz., pastarą naktį jis budėjo; pastaruoju metu; pastaraisiais laikais;  2. paskutinis iš minėtųjų.

Todėl nereikėtų anketose reikalauti: Nurodykite paskutinių metų darbus. Dar kas ims ir supras, kad mirusio žmogaus darbus vertinsite. Prašykime, kad nurodytų pastarųjų metų darbo stažą.  Jis paskutiniais metais nusipirko fotoaparatą. Kyla klausimas: Ar jis jau negyvas? Po žodžio paskutinis daugiau nieko nėra, nei žmonių, nei metų, nei darbų. Jei žmogus dar vaikšto žeme, tai rašykite: Jis pastaraisiais metais nusipirko fotoaparatą.

Liūdna, bet visi šie pavyzdžiai paimti iš mano tikrintų dokumentų ir spaudinių. Žodynas skursta. Neieškote tinkamesnių žodžių, nemąstote apie vartojamų žodžių reikšmę, nesijaudinate, ar būsite suprasti.

Prašau, galvokite, ne tik ką rašote, bet ir kaip rašote.


Kalbos tvarkytoja Marija Žvinakevičienė

Komentarai

{{msg}}

Vardas
El. paštas
Komentaras

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.
{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd'}}
{{comment.comment}}