Pradžia
Lt En
Pradžia
lt
en

Prototipas. Ar nepametėme šio žodžio reikšmės?

Kartais lengva ranka ir ramia sąžine, nesukdami per daug sau galvos imame ir pavartojame žodį, kuris mums atrodo lyg ir tinkamas, lyg ir gražus, lyg ir protingai skambantis... Dar kai pasakai nesąmonę, tai susizgribęs gali uždailinti, o su parašytu žodžiu – sunkiau. Kiekvienas, kuris pastabesnis, gali pirštu pabaksnoti. Ir ne kartą. Ne iš piršto laužti šie mano pamąstymai. Štai, atverskite žurnalo „Suvalkija“ 2010 m. Nr. 1(42) 9 puslapį. Ten rasite išspausdintą Lionės Lapinskienės straipsnį „Jonas Jablonskis – Antano Vaičiulaičio mokytojas ir romano „Valentina“ personažas“. J. Jablonskis – personažas. Ar tikrai kalbininkas buvo kūrinio veikėjas, ar tik veikėjo prototipas. Toliau autorė rašo: Tomas Žiobras - Jablonskio prototipas. Tai kuris iš jų buvo gyva istorinė asmenybė – Žiobras ar J. Jablonskis? Aš tikiu, kad gerb. mokytoja žino, tik tiesiog „pametė“ žodžių reikšmes. Iš didelio rašto išėjo iš krašto. Toliau autorė cituoja A. Vaičiulaitį, kad „.. trumpi Senelio pasisakymai yra citatos iš jo lūpų, o jis pats – to Senelio pirmavaizdis“. Štai kokį gražų lietuvišką atitikmenį vartojo rašytojas. Gal ir mums reikėtų pasekti jo pavyzdžiu, tada ir painiavos neliktų.


Žodis prototipas „Dabartiniame lietuvių kalbos žodyne“ įvardijamas kaip realus asmuo, panaudotas meno kūrinio veikėjui kurti. „Tarptautinių žodžių žodyne“ jį apibūdinama dar aiškiau: „Realus asmuo, pagal kurį menininkas (dažn. rašytojas) sukuria veikėjo paveikslą, figūrą“. Šio sudurtinio tarptautinio žodžio pirmasis dėmuo proto- (gr. protos –  pirmas) turi reikšmę pirmapradis, pradinis. Su šiuo dėmeniu sudaryti žodžiai protokolas (gr. pirmas lapas), protorenesansas (laikotarpis prieš renesansą), protodiakonas (stačiatikių vyresnysis dvasininkas) ir kt.

Norėčiau papriekaištauti ir tiems žmonėms, kurie redaguoja tekstus. Juk ir arklys keturiomis kojomis suklumpa, o ką čia žmogus. Todėl nepaisydami skambių vardą ir dar skambesnių titulų, įdėmiai skaitykite tekstus ir vertinkite kiekvieną žodį.
 
 
Kalbos tvarkytoja Marija Žvinakevičienė

Komentarai

{{msg}}

Vardas
El. paštas
Komentaras

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.
{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd'}}
{{comment.comment}}